Ballina LifeBizare Dita e pelegrinazhit/Vajza nga Kurbini me fustan të bardhë në teqe (FOTO)

Dita e pelegrinazhit/Vajza nga Kurbini me fustan të bardhë në teqe (FOTO)

155
SHPËRNDAJE

Teqeja e Shullazit është një objekt kulti me interes që quhet edhe teqeja Baba Isak. Ajo gjendet në fshatin Shullaz buze rrugës automobilistike, dhe mendohet se është ndërtuar në vitin 1703. Festimet për nder të saj organizohen gjithnjë çdo vit më datën 23 gusht.

Në teqenë e fshatit Shullaz të Kurbinit, si çdo vit është festuar dita e shenjte e Baba Isakut, një nga festat pagane të zonës. Besimtarë të ardhur nga Kurbini, Kruja e Lezha, kanë kryer ritet fetare pranë përmendores kushtuar Baba Isakut, i njohur për bamirësitë në zonën e Kurbinit.

-----