Ballina Lajme nacionale Dita botërore kundër korrupsionit

Dita botërore kundër korrupsionit

75
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Çdo vit, 9 dhjetori shënohet si Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Dita thekson nevojën për çrrënjosjen e korrupsionit dhe synon të krijojë vetëdije për mënyrat përmes të cilave mund të zvogëlohet korrupsioni.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi konventën kundër korrupsionit më 31 tetor të vitit 2003, transmeton portali rtv21.tv.

Sipas Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara, 10 herë fondet e humbura për çështjen e korrupsionit në vendet e zhvilluara mund të përdoren për qëllime zhvillimi. Një shoqëri pa korrupsion është një shoqëri që premton zhvillim dhe prosperitet.

Tema për vitin 2020 do të jetë “Të Bashkuar Kundër Korrupsionit”. Tema mbështet gjendënqë synon të ketë më shumë të rinj në fushatë. KB beson se më shumë të rinj duhet të fuqizohen për të bërë një luftë kundër korrupsionit në një mënyrë të qëndrueshme.

Në dhjetor të vitit 2005, Asambleja e Përgjithshme e caktoi ditën si Dita Kundër Korrupsionit. Korrupsioni është fenomen social, politik dhe ekonomik që ekziston në saje të një zinxhiri njerëzish, një problem që mbizotëron në të gjithë botën./21Media

The post Dita botërore kundër korrupsionit appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----