Ballina Shëndetësi Disa nga ushqimet që duhet t’i konsumoni patjetër gjatë verës

Disa nga ushqimet që duhet t’i konsumoni patjetër gjatë verës

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Me temperatura të larta është e vështirë që të hani të njejtat ushqime që i keni ngrënë gjatë sezoneve të tjera. Gjithsesi evitoni dehidrimin dhe hani shëndetshëm me këto ushqime që po ashtu të sjellin freski, transmeton Indeksonline.

-Domatet

Ato përmbajnë shumë Vitamin C, por gjithashtu përmbajnë edhe të tjera përbërës të shëndetshëm. Poashtu domatet sjellin freski.

-Trangujt

Trangujt janë të përbëra nga uji. Por gjithashtu përbërësit tjerë në tranguj ndihmojnë në shëndetin e zemrës dhe uljen e kolesterolit.

-Shalqinjtë

Hero i hidratimit. Lëngjet janë ato që ju duhen në këto kohë shumë të nxehta. Përbërja e madhe prej ujit bënë që të rrini të freskët dhe të hidratuar. Gjithashtu ruan lëkurën nga dëmtimi prej diellit.

-Portokalli dhe mandarinat

Citroni i ëmbël. Është i pasur në hekur, një përbërës që është shumë i rëndësishëm gjatë verës. Mban muskujt të relaksuar dhe ngërçet janë më të pakëta. Gjithashtu përbëhet nga 80% ujë, që u mban të freskët.

-Jogurti

I mbushur me proteira. Është bërë për për të ngrënë gjatë verës. Gjithashtu për shkak që ka shumë proteira ajo largon nevojën që të hani ushqime të rënda, sikur mishi, për të mbajtur trupin e juaj të fortë.

-Qepët

Përbërësit në këto perime stimulojnë veshkat e juaja. Kjo ndihmon në përpunimin më të mirë të lëngjeve në trup.

-Manaferrat

Kanë shumë fibra. Përmbajnë shumë Vitamin C.

-Mollat, dardhat dhe fiqi

Poashtu kanë shumë fibra. Lëkura ngopet me të gjitha nevojat nutricioniste me këto fruta.

-Pjeshkat dhe nektarinat

Janë të pasura me Vitamin A dhe C. Përmbajnë antioksidant shuë të nevojshëm.

-Çaji i gjelbërt

Njëri ndër çajërat më të shëndetshëm rekomandohet që të pihet gjatë verës.

-Sallata e gjelbërt

Ndër perimet më të pasura. Shtoni kësaj sallate edhe përbërs tjerë si vezët, karrotat dhe specët. Poashtu pijeni me qumësht dhe gjithçka do të jetë perfekte.

-Dredhëzat, bananet dhe qershitë

Të ëmbla dhe të lëngëta. Ato janë të mbushura me flavonoide, që ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve. Ato shpejtojnë qarkullimin e gjakut dhe ulin ndjeshmërinë ndaj dritës. Gjithashtu këtu futen edhe bananet

-Arrat

Yndyra të ngopura që ndihmojnë në qarkullim të gjakut dhe uljen e kolesterolit. Hani një grusht në ditë dhe shikoni mrekullitë.

-Salmoni

Ndër peshqit më të shëndetshëm dhe më të preferuarit për të ngrënë sidomos gjatë sezonit të verës. Përmban Omega 3.

---- ----
-----