Ballina Lajme Bota/Rajoni Digjet një fabrikë historike në Rusi

Digjet një fabrikë historike në Rusi

10
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Një zjarr i madh ka djegur të hënën një fabrikë historike në qytetin e Shën Petersburgut, duke dërguar re të tymit të zi mbi qytet.
Ministria e emergjencave tha se zjarri kishte shpërthyer në disa kate të ndërtesës me tulla të kuqe Nevskaya Manufaktura.
Dyzet njerëz ishin evakuuar, ndërsa dy zjarrfikës ishin shtruar në spital dhe kontaktet kishin humbur me një tjetër.
Fabrika e madhe, e themeluar si një prodhues rrobash në 1841, u përfshi në flakë, raporton france24.
Fabrika u shtetëzua dhe u drejtua si një entitet shtetëror gjatë periudhës sovjetike, më pas u privatizua në vitin 1992.
Në vitet e fundit, pjesë të ndërtesës vazhduan të punonin rroba prodhuese, ndërsa të tjerët ishin dhënë me qira si hapësirë për zyre dhe disa zona ishin braktisur.

The post Digjet një fabrikë historike në Rusi appeared first on KOHA.

---- ----
-----