Ballina LifeBizare Dietë me patatina e bukë të bardhë, i riu humbet shikimin!!!

Dietë me patatina e bukë të bardhë, i riu humbet shikimin!!!

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Një i ri nga Bristoli në Britaninë e Madhe ka pësuar një dëmtim të pakthyeshëm të shikimit pasi për një kohë shumë të gjatë, është ushqyer vetëm me patatina, bukë të bardhë, sanduice e mish të përpunuar.

19-vjeçari që fëmijë kishte qenë i prirur drejt ushqimeve të tilla dhe nuk i duronte frutat e perimet.

Dieta e varfër në element, ka bërë që i riu të preket nga neuropatia optike nutriocionale, e cila është e kurueshme nëse kapet shpejt.

Por në fakt e rastin e tij, nervi optik ishte dëmtuar aq keq sa dëmi i bërë shikimit mendohet se do të jetë i përhershëm.

E ëma e të riut tha se për këtë arsye, ai nuk gjen dot punë dhe iu desh të hiqte dorë dhe nga një kurs IT-je që po ndiqte.

Ajo rrëfen se i biri nisi diku nga mosha 7 vjeç të preferonte vetëm ushqimet e procesuara, si patatina, sallame, proshuta dhe bukë të bardhë.

Gazeta Shqip

---- ----
-----