Ballina LifeBizare Diamantet zbulojnë sekretin e kontinentit të zhdukur

Diamantet zbulojnë sekretin e kontinentit të zhdukur

27
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një studim i fundit nga shkencëtarët kanadezë

Gjeologët në Kanada kanë zbuluar se kontinenti antik, i njohur si Kratoni i Atlantikut të Veriut, ishte 10 për qind më i lartë sesa vlerësohej më parë, sipas një studimi të fundit nga shkencëtarët kanadezë.

Studiuesit në Universitetin e Kolumbisë Britanike (UBC) e zbuluan këtë ndërsa studiuan ekzemplarë diamante nga ishulli më i madh i Kanadasë Baffin dhe me atë rast identifikuan një pjesë të re të një fragmenti antik të kores së Tokës, të njohur si Kratoni i Atlantikut të Veriut, i cili shtrihej nga Skocia në Amerikën e Veriut dhe u shkatërrua para 150 milionë vjetësh.

Shkencëtarët zbuluan se mostrat që ata analizuan kishin një “nënshkrim mineral” të shfaqur në pjesë të tjera të atij Kratoni të veçantë, një bllok të madh të kores së Tokës që formon bërthamën e kontinentit.

Gjeologia Maya Kopilova nga UBC dhe autorja kryesore e studimit, tha se përbërja minerale e pjesëve të tjera të kontinentit të zhdukur ishte aq unik sa ishte e dëmtuar dhe se kratonët e lashtë fqinjë në Kanadanë veriore treguan minerale të ndryshme dhe se zbulimi i ekipit të saj ishte “si një gjetje e humbur pjesë e enigmës”.

Vlerësimet e mëparshme të madhësisë dhe vendndodhjes së pllakave të tokës bazoheshin në mostra relativisht të cekëta të marra deri në 10 kilometra nën tokë, ndërsa ky studim ekzaminoi shkëmbinj të nxjerrë nga një thellësi prej 200 kilometrash.

---- ---- ----
-----