Ballina Lajme Bota/Rajoni Dhunë dhe fyerje/ Italianët masakrojnë me grushte kinezët pas koronavirusit (FOTO)

Dhunë dhe fyerje/ Italianët masakrojnë me grushte kinezët pas koronavirusit (FOTO)

13
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Agresioni, fyerje, tallje… Nuk është një kohë e lehtë për komunitetin kinez, duke luftuar me racizmin dhe psikozën koronavirus në Itali.

“Unë kam më shumë frikë nga njerëzit sesa koronavirus. Ka shumë diskriminim ndaj nesh vetëm nga të qenurit kinez. Dhe do të përkeqësohet dhe keqësohet nëse bashkësia ime nuk vendos të raportojë një herë e përgjithmonë.

Në fakt, qytetarët kinezë preferojnë të ulin kokën dhje të heshtin, ata kanë frikë nga hakmarrja dhe ndjehen “mysafirë” në Itali, një vend që në të vërtetë është edhe i tyri (pasi shumë prej tyre kanë banuar në territorin italian për më shumë se 20-30 vjet). vjet, ed.).

Rasti i parë i racizmit që raportohet është ai që ndodhi në mbrëmjen e 24 shkurtit, në një furnizim me benzinë në Cassola, në provincën e Vicenza, në rajonin Veneto, ku Zhang, një burrë me origjinë kineze, u godit me shishe nga një 30 vjeçar Italisht sepse thjesht ishte kinez.

Rasti i dytë, nga ana tjetër, daton në 23 shkurt, kur një grua, «duke shtyrë karrocën tha:” Pse dilni jashtë dhe vazhdoni të infektoni njerëzit?

---- ----
-----