Ballina Lajme nacionale Dështon kërkesa e Veselit për krijimin e Komisionit për hetimin e listave...

Dështon kërkesa e Veselit për krijimin e Komisionit për hetimin e listave të veteranëve

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ka dështuar kërkesa e kryeparlamentarit, Kadri Veseli.

Deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe shoqëria civile i janë përgjigjur negativisht kërkesës së kryeparlamentarit, Kadri Veseli, për krijimin e një komisioni parlamentar për hetimin e listave të fryra të veteranëve dhe njëherësh pastrimin e tyre.

Sipas tyre kjo është një ndërhyrje në gjyqësor dhe keqpërdorim i komisioneve hetimore.

Gjithsesi ka nga ata që mendojnë se Komisioni është ide e duhur. Enver Hoti, deputet nga radhët e Nismës Socialdemokrate, thotë se Komisioni duhet të merret me këtë çështje.

“Qytetarët dhe vetë veteranët e UÇK-së kanë nevojë që të arrihet e vërteta, por e vërteta nuk mund të arrihet duke krijuar trupa paralele”, thotë ai.

“Ne jemi të bindur se institucion kompetent është komisioni”

Por sipas deputetit nga radhët e LDK’së, Driton Selmanaj, çdo përzierje e politikës në këtë çështje do të dëmtojë procesin.

“Kjo është krejtësisht e panevojshme. Është lojë politike e kryetarit të kuvendit”, thotë Selmanaj.

“Ata që duan të përfitojnë me vota me gjakun e njerëzve në kosovë nuk e kanë vendin në politikë”, vazhdon ai, duke drejtuar edhe sulme ndaj Veselit.

Ndërsa as deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje nuk pajtohen me këtë iniciativë të Veselit.

“Komisioni hetimor nga rrethanat e tilla është prolongim i zgjidhjes së këtij problemi”, thotë deputeti Rexhep Selimi.

“Kryetari i parlamentit, si drejtues i koalicionit qeverisës PAN, ka rrugë më të shkurtëra për të ndërhyrë në këtë problem”.

Betim Musliu konsideron se kjo është një ndërhyrje në punën e drejtësisë pasi që lidhur me rastin është ngritur një aktakuzë.

---- ---- ----
-----