Ballina Lajme Bota/Rajoni Dalin fotot e rralla/ Gratë gjermane dhe austriake që i shpëtuan masakrës...

Dalin fotot e rralla/ Gratë gjermane dhe austriake që i shpëtuan masakrës së Hitlerit

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në prag të 8 marsit që njihet gjerësisht nëpër botë si dita e gruas, një ekspozitë galerie në Londër ka publikuar disa fotografi të grave gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në fotot e publikuara shikohen gra, të cilat u vendosën në Britani gjatë shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore, për të shpëtuar në këtë mënyrë nga persekutimi i ashpër nazist.

Gratë erdhën nga Gjermania dhe Austria dhe u vendosën në Londër, ata shihen teksa janë duke biseduar me njëra-tjetrën, duke blerë në pazar apo duke shërbyer dhe si modele, në një kohë kur fotografia shihej si një formë arti më “serioz” dhe i moderuar.

Për më shumë ju ftojmë të shikoni fotot e mëposhtme.

---- ----
----
-----
-----