Ballina Sport Cristiano Ronaldo arrin Bican: Shënuesi më i mirë i historisë me 759...

Cristiano Ronaldo arrin Bican: Shënuesi më i mirë i historisë me 759 gola

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ndoshta Pele nuk do të jetë shumë dakord (duke pasur parasysh si reagoi ndaj parakalimit) por, duke filluar nga dita e djeshme Cristiano Ronaldo është sulmuesi më i mirë në historinë e futbollit kur bëhet fjalë për golat e njohur zyrtarisht, mes klubeve dhe ekipit kombëtar.

Me golin e shënuar ndaj Sassuolo, portugezi i Juventus arriti kuotën 759 në karrierën e tij në 1037 ndeshje, duke kapur Josef Bican i cili, megjithatë, ia kishte dalë në vetëm 495 ndeshje.

Pas dyshes kryesuese, sipas RSSSF (organizata ndërkombëtare që merr parasysh statistikat e futbollit) qëndron pikërisht Pelé (757) i ndjekur nga Romario (743), Messi (718) dhe Puskas (706).

---- ----
----
----- ----
-----