Ballina Lajme Bota/Rajoni Covid 19/ Washington Post zbardh kabllogramet me paralajmërime të Ambasadës Amerikane në...

Covid 19/ Washington Post zbardh kabllogramet me paralajmërime të Ambasadës Amerikane në Kinë

76
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një laborator kinez në qendër të teorive të reja se si filloi pandemia e koronavirusit ishte objekt paralajmërimesh të shumta urgjente brenda Departamentit të Shtetit amerikan dy vjet më parë, sipas një raporti të ri.

Zyrtarët e Ambasadës së ShBA paralajmëruan në janar 2018 në lidhje me sigurinë e pamjaftueshme në laboratorin e Institutit të Virologjisë Wuhan dhe kaluan informacionin në lidhje me shkencëtarët që kryejnë kërkime të rrezikshme për koronavirusin tek lakuriqët, raportoi të martën Washington Post.

----

Këto kabllo kanë rinovuar spekulimet brenda qeverisë amerikane nëse laboratorët me bazë në Wuhan ishin burimi i koronavirusit të ri, megjithëse nuk është krijuar ndonjë lidhje e fortë. Teoria, megjithatë, ka fituar tërheqje ditët e fundit.

Mbretëria e Bashkuar ka thënë se ideja që virusi, i cili është shndërruar në pandemi globale, doli nga një laborator në  Wuhan “nuk merret më në konsideratë”.

Një anëtar i komitetit të urgjencës së qeverisë amerikane pretendoi të dielën se: “Ekziston një pamje alternative e besueshme (për teorinë zoonotike) bazuar në natyrën e virusit. Ndoshta nuk është rastësi që ekziston një laborator në Wuhan.”

Eksperti i çështjeve të jashtme Gordon Chang tha për Fox News se “shumë kinezë besojnë se virusi ose u lirua me dashje ose doli aksidentalisht nga Instituti Wuhan i Virologjisë, një strukturë bio-sigurie e nivelit P4“.

Ai shtoi: “Ky laborator, i njohur për studimin e koronaviruseve, nuk është larg nga tregu që fillimisht ishte identifikuar si burimi i shpërthimit”. Në një seri kabllosh diplomatike të emërtuara si të “Ndjeshme, por të paklasifikuara”, zyrtarët e Ambasadës së ShBA paralajmëruan se laboratori kishte dobësi masive të menaxhimit, paraqiste rreziqe të mëdha shëndetësore dhe paralajmëruan Uashingtonin të ndërhynte.

Kablloja e parë, e cila u mor nga “Post”, gjithashtu dërgoi “flamuj të kuq” në lidhje me veprimtarinë e laboratorit për studimin e koronavirusit tek lakuriqët dhe më saktësisht se si transmetimi i tyre i mundshëm njerëzor përfaqësonte rrezikun e një pandemie të re të ngjashme me SARS.

“Gjatë ndërveprimeve me shkencëtarë në laboratorin WIV, ata vunë në dukje se laboratori i ri ka një mungesë serioze të teknikëve dhe gjurmuesve të trajnuar në mënyrë të duhur, të nevojshëm për të operuar me siguri në këtë laborator të kontrollit të lartë”- thuhet në kabllogramin e 19 janarit 2018,  shkruar nga dy zyrtarë nga sektorët e mjedisit, shkencës dhe shëndetit të ambasadës që u takuan me shkencëtarët në Wuhan.

Kablloja argumentoi se Shtetet e Bashkuara duhet t’u japin studiuesve kinezë në laboratorin Wuhan më shumë mbështetje sepse hulumtimi i tij mbi koronaviruset e lakuriqëve ishte i rëndësishëm dhe i rrezikshëm. Laboratori tashmë kishte marrë ndihmë nga Laboratori Kombëtar Galveston në Degën Mjekësore të Universitetit të Teksasit.

Kablloja i kushtoi vëmendje edhe Shi Zhengli, kreut të projektit kërkimor, i cili në nëntor 2017 botoi një letër që tregonte lakuriqët hundëpatkua në provincën Yunnan ishin më shumë të ngjarë nga e njëjta popullatë e lakuriqit që ishte prapa SARS-it të parë koronavirus në 2003.

Kablloja shprehet se “studiuesit treguan gjithashtu se koronaviruse të ndryshme në formë SARS mund të bashkëveprojnë me ACE2, receptorin njerëzor të identifikuar për SARS-koronavirus. Ky konstatim sugjeron fuqimisht që koronaviruset në formë SARS nga lakuriqët mund të transmetohen te njerëzit për të shkaktuar SARS-si sëmundje.

Nga këndvështrimi i shëndetit publik, kjo bën mbikëqyrjen e vazhdueshme të koronaviruseve të ngjashme me SARS tek lakuriqët dhe studimin e bashkëveprimit kritik kafshë-njeri për parashikimin dhe parandalimin e shpërthimit të koronavirusit në të ardhmen”.

Përkundër provave që tregojnë për praktika të rrezikshme brenda laboratorëve të Wuhan, oficerë të rangut të lartë ushtarak amerikan si dhe zyrtarë të tjerë të lartë, kanë thënë për Fox News se origjina e COVID-19 nuk ka ardhur nga një laborator dhe as nuk është rezultat i një armë biologjike.

“Dhe nëse do të mund të isha i qartë, nuk ka asgjë për këtë,”, tha Gjenerali Paul Friedrichs Fox News javën e kaluar. “Dikush më pyeti nëse jam shqetësuar. Kjo nuk është diçka për të cilën unë shqetësohem. Mendoj, ju e dini, tani për atë që ne shqetësohemi është se si i trajtojmë njerëzit që janë të sëmurë, si t’i parandalojmë njerëzit për t’u prekur. Por jo, unë nuk shqetësohem për këtë si një armë biologjike”.

----- ----