Ballina Lajme nacionale Covid 19/ Thaçi akuzon Kurtin, autoritete serbe veprojnë në territorin e Kosovës

Covid 19/ Thaçi akuzon Kurtin, autoritete serbe veprojnë në territorin e Kosovës

66
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Situata e krijuar në komunat e Veriut të Kosovës është e papranueshme dhe është rezultat i neglizhencës dhe papërgjegjshmërisë së Qeverisë së Republikës së Kosovës për t’i ndihmuar e mbrojtur qytetarët dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës.

Kështu deklaroi Presidenti Hashim Thaçi, teksa e shtoi dozën e kritikave për Kurtin, kur tha se Qeveria e Republikës së Kosovës nuk guxon të lejojë që komunat në pjesën veriore të Kosovës të funksionojnë jashtë kontrollit menaxhues të institucioneve dhe organeve kompetente për parandalimin e pandemisë COVID-19, duke iu krijuar kështu hapësirë ilegale vepruese autoriteteve të Serbisë brenda territorit të shtetit tonë.

“Të gjitha masat e ndërmarra nga institucionet shëndetësore dhe ato të rendit e ligjit, Qeveria e Republikës së Kosovës e ka për detyrë të sigurohet që të zbatohen anekënd territorit të Republikës së Kosovës” 0 tha Thaçi.

“Si President i Republikës së Kosovës jam duke e përcjellë me shumë shqetësim situatën e krijuar në veriun e Republikës së Kosovës. I bëj thirrje Qeverisë së Republikës së Kosovës që t’i përmbushë përgjegjësitë e saj ndaj qytetarëve tanë, të të gjitha komuniteteve, në tërë territorin e Republikës së Kosovës”  e mbyll Thaçi deklaratën e tij për mediat.

---- ---- ----
-----