Ballina Lajme nacionale COVID-19/ Të lirë për të lëvizur, edhe Kosova lehtëson masat

COVID-19/ Të lirë për të lëvizur, edhe Kosova lehtëson masat

134
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Edhe në Kosovë do të lehtësohen masat, ndërsa numri i të infektuarve me COVID-19 vazhdon që të ulet nga dita në ditë.

----

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha për mediat se nga dita e enjte do të shtohet liria e lëvizjes.

Tani qytetarët do të lëvizin nga ora 05:00 e mëngjesit deri në orën 21:00 pa kufizime.

Vitia ka thënë se deri në fund të këtij muaji do të mbyllet edhe karantina.

“Nga data 28 maj orari i lëvizjes së qytetarëve do të ndryshojë, do të largohen masat që i kemi pasur deri më tani, nga ora 05:00 e mëngjesit deri në orën 21:00 të mbrëmjes qytetarët do të lëvizin pa kufizime. Deri në fund të këtij muaji do të mbyllet edhe karantina”, u shpreh Vitia.

Ministri i Shëndetësisë shtoi se deri tani janë bërë 13 mijë teste, dhe se do të vazhdohet testimet çdo ditë, se rreziku nga virusi nuk ka kaluar.

----- ----