Ballina Lajme Bota/Rajoni Conte fiton votën vendimtare të Senatit për të qëndruar në pushtet

Conte fiton votën vendimtare të Senatit për të qëndruar në pushtet

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmi i Fundit
Conte fiton votën vendimtare të Senatit për të qëndruar në pushtet

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka fituar një votim vendimtar për të qëndruar në pushtet, disa ditë pasi ish-Kryeministri Matteo Renzi tërhoqi partinë e tij nga koalicioni. Megjithatë, Conte nuk ka shumicë absolute.

Partitë e opozitës thonë se po planifikojnë t’i kërkojnë Presidentit Sergio Mattarella të ndërhyjë për ta detyruar atë të japë dorëheqjen.

Conte, profesor i drejtësisë, ka udhëhequr një koalicion qendror që nga viti 2018. Partitë kryesore në koalicionin e tij janë “Pesë Yjet” dhe Partia Demokratike (PD) e qendrës së majtë.

Kryeministri i tha Senatit se ishte jetike të ruhej kohezioni politik përballë “sfidës historike” të pandemisë.

Duke folur në debatin e Senatit, Renzi i tha Conte të bënte reforma më të guximshme, duke thënë “Italia po e humb mundësinë e saj më të madhe që nga Plani Marshall”, një referencë për ndihmën e SHBA për Evropën e shkatërruar nga lufta në 1948.

Italia ka pasur shumë qeveri të pakicave më parë, por ky rezultat do ta linte Conte më të dobët në një kohë emergjence kombëtare.

Conte fiton votën vendimtare të Senatit për të qëndruar në pushtet
Elda Capani

---- ---- ----
-----