Ballina Showbiz Çmimet BAFTA nderojnë Princin Philip për kontributin në Akademinë e Filmit

Çmimet BAFTA nderojnë Princin Philip për kontributin në Akademinë e Filmit

8
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Akademia Britanike e Arteve të Filmit dhe Televizionit ka nderuar princin Philip që ndërroi jetë ditën e premte në moshën 99-vjeçare. Dermot O’Leary dhe Edith Boëman dhanë një mesazh prekës, duke theksuar se anëtari mbretëror kishte një vend të veçantë në historinë e BAFTA, pasi shërbeu si presidenti i parë nga 1959 deri në 1965.

Nipi i tij Princi William, Duka i Kembrixhit është presidenti aktual i akademisë. “Sonte duam të themi në emër të BAFTA se jemi jashtëzakonisht të trishtuar nga vdekja e Lartmadhërisë së Tij Mbretërore Philip, Duka i Edinburgut të Premten.”, tha drejtuesja Clara Amfo.

Në veprim: Princi Philip shihet duke i dhënë një çmim aktorit dhe producentit britanik Richard Attenborough në 16-të Awards Film Film Academy në Londër më 8 maj 1963

Princi Philip u emërua president në 1959, një vit pasi Akademia Britanike e Filmit dhe Shoqata e Prodhuesve dhe Regjisorëve të Televizionit u bashkuan për të krijuar Shoqërinë e Arteve të Filmit dhe Televizionit (SFTA), një paraardhës i BAFTA.”

Ai ishte gjithashtu i pranishëm në hapjen zyrtare të selisë së BAFTA-s në Londër, pasi ai dhe Mbretëresha Elizabeth dhanë pjesën e tyre të fitimeve nga dokumentari i Familjes Mbretërore të vitit 1969 te SFTA. /abcnews.al

Throwback: Duka i Edinburgut ishte presidenti i parë i BAFTA, duke shërbyer nga 1959 deri në 1965, dhe vazhdoi të mbështeste organizatën gjatë gjithë jetës së tij (foto në 1976 me Princeshën Anne dhe Mbretëreshën në Hapjen Mbretërore të Akademisë Britanike të Arteve të Filmit dhe Televizionit)

The post Çmimet BAFTA nderojnë Princin Philip për kontributin në Akademinë e Filmit appeared first on Abc News.

---- ----
-----