Ballina LifeBizare Çmenduri, dy burra bëjnë sërf mbi kurrizin e peshkaqenit më të madh...

Çmenduri, dy burra bëjnë sërf mbi kurrizin e peshkaqenit më të madh në botë (Fotot)

11
SHPËRNDAJE

Dy burra janë xhiruar duke bërë sërf mbi kurrizin e një peshkaqeni, duke u mbajtur te ai me anë të litarëve.

Bëhet fjalë për një peshkaqen-balenë, lloji më i madh i peshkaqenëve, që shkon deri në 19 000 kg dhe kanë gjatësi deri në 18,8 metra.

Mendohet se pamjet janë xhiruar në Meksikë, aty ku peshkaqenët janë specie në mbrojtje.

Peshkaqenët-balena ushqehen vetëm me plankton dhe peshq shumë të vegjël. Ky lloj peshkaqeni nuk përbën aspak rrezik për njeriun.

-----