Ballina Lajme nacionale Clark nderohet me Urdhrin e Lirisë

Clark nderohet me Urdhrin e Lirisë

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Gjenerali Wesley Clark nderohet nga presidenti Hashim Thaçi me Urdhrin e Lirisë.

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar sot ish gjeneralin e forcave të NATO’s, Wesley Clark, me titullin Urdhëri i Lirisë.

----

Më heret presidenti kishte dekoruar edhe zonjën Madeleine Albright me këtë titull.

Titulli i’u është dhënë për meritën e tyre për çlirimin e Kosovës dhe ndaljen e gjenocidit mbi popullësinë shqiptare nga forcat paramilitare serbe.

Presidenti Thaçi shpjegoi arsyen e ndarjes së këtij çmimi për gjerneralin Wesley Clark.

“Për të njohur kontributin e jashtëzakonshëm të heroit tonë gjeneralin Clark. Prandaj këtë mirënjohje e bëjmë me përulësi për punën e juaj të jashtëzakonshme dhe për lidershipin e jashtëzakonshëm”

Wesley Clark në këtë ceremoni kishte ardhur së bashku me gruan dhe dy djemtë e tij.

Ai shprehu falënderimet nga ana e tij dhe familjes së tij për çmimin e ndarë për të.

“Është një eksperiencë e jashtëzakonshme që të kthehem 20 vjet më pas pas atyre kohëve të turbullta. Shumë tragjedi ka përjetuar ky vend”, ka thënë Clark.

Ai shtoi se Kosovën e pret një e ardhme e ndritur në rrugën e saj drejt integrimeve perëndimore.

“Populli i Kosovës ka guximin që të marrë vendimet e duhura. Perëndimi do mirëpresë Kosovën. Perëndimi do vazhdojë të investojë në këtë vend siç ka bërë tash e një kohë”

“Shpresoj që të antarësoheni në NATO. Dhe shpresoj që kjo kohë të vijë sa më shpejt. Unë do kthehem përsëri atëherë”, shtoi udhëheqësi i forcave të NATO’s gjatë bombardimeve në Kosovë.

“Ju jeni një nga ne zotëri president”, tha në fund Clark.

----- ----