Ballina LifeBizare Cilat janë simptomat e Covid-19? Flasin të mbijetuarit nga koronavirusi

Cilat janë simptomat e Covid-19? Flasin të mbijetuarit nga koronavirusi

184
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Të mbijetuarit nga koronavirusi tregojnë simptomat dhe atë që ndihet vërtet Covid-19

Të mbijetuarit nga koronavirusi kanë folur për atë që është si të kontraktoni sëmundjen, e cila ka infektuar më shumë se 132,000 në të gjithë botën dhe ka vrarë mbi 5,000 njerëz.

Ndërsa frika nga pandemia e koronavirusit përhapet, ka një pyetje që lind përsëri, sa e keqe është me të vërtetë?

Ashpërsia e simptomave mund të ndryshojë në mënyrë dramatike, nga një nuhatje e butë në një ndjenjë djallëzore të mbytjes. Ja si përshkruanin këta tetë njerëz nga e gjithë bota se si ndihet vërtet të kesh virusin që po e mbyt globin, raporton “Mirror”, transmeton lajmi.

Këtu janë disa nga tregimet e pacientëve që kishin koronavirus:

Jaimuay Sae-ung, 73 vjeçare.

Jaimuay Sae-ung ishte kombëtarja e parë Thai që kontraktoi koronavirus, duke u sëmurë në dhjetor.

Ajo përjetoi ethe dhe një kollë të keqe, më pas zhvilloi pneumoni ndërsa ishte në karantinë. Jaimuay tha: “E dija (kisha koronavirus) vetëm pasi erdha në spital. Jam ndjerë pak e trishtuar, pak e tronditur, e lodhur dhe e lodhur dhe nuk munda të ha”.

Pas 10 ditësh, gjendja e Jaimuay ishte përmirësuar dhe ajo përfundimisht u shkarkua pas dy rezultateve të testit negativ.

Carl Goldman, 67 vjeçar.

Carl Goldman, nga Santa Clarita në Kaliforni, ishte në anije lundrimi Princesha Diamond dhe më vonë testoi pozitive për koronavirus. Ai tha se virusi “nuk ka qenë aq i keq”.

Ai kishte ethe dhe “pak kollë” gjatë fluturimit për në Amerikë dhe u kthye në karantinë gjatë kthimit të tij.

Ai tha: “Më i sëmuri që kam qenë ndonjëherë ishte kur pata bronkit disa vjet më parë. Kjo ka qenë shumë më e lehtë, nuk ka të dridhura, pa dhimbje trupi. Unë marr frymë lehtë dhe nuk kam një hundë të mbushur.

Marc Thibault, 48 vjeçar.

Mësuesi Marc, nga Rhode Island, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kreu një udhëtim në terren shkollor në Itali, Francë dhe Spanjë muajin e kaluar dhe u pranua në spital më 27 shkurt, pesë ditë pasi u kthye në shtëpi.

Një javë më vonë ai u diagnostikua me koronavirus. Ai tha se sëmundja e kishte goditur atë “si një stuhi”. Marc, një drejtor i shkollës, tha: “Ndjehesh sikur po asfikson dhe po panikon sepse nuk mund të marrësh frymë. Ai shtoi se ndjehej ‘një inç nga vdekja’ dhe mbetet në kujdes intensiv”.

Liz Schnedier, 37 vjeçare.

Lizi kapi koronavirusin pasi mori pjesë në një festë në Seattle, ku askush nuk po kollitej ose teshtitje, por 40% e miqve u sëmurën brenda tre ditëve të ardhshme.

Në një postim në Instagram të hënën, ajo përshkroi simptomat e saj: “Dhimbje koke, ethe, dhimbje të forta të trupit dhe dhimbje në nyje dhe lodhje e rëndë”.

Bridget Ëilkins, 29 vjeçare.

Bridget fluturoi në Australi përmes Singaporit për martesën e një miku javën e kaluar.

Tani ajo është në karantinë në një spital në Brisbane pas testimit pozitiv për Covid-19. Ajo kishte pësuar një dhimbje koke, dhimbje të fytit dhe lodhje.

Bridget, nga Londra, tha: “Unë mendoj se duhet të qetësohemi, sepse për shumicën e njerëzve, si unë, është vetëm një ftohje e gjatë që mund të shkundemi”.

David Abel, 73 vjeçar.

David dhe Sally Abel ishin duke festuar përvjetorin e 50-të të martesës kur mori Covid-19 në anijen e lundrimit Princesha Diamond, në karantinë në Japoni.

Connor Reed, 25 vjeç

Connor Reed, me origjinë nga Llandudno, Uellsi i Veriut, kishte dhënë mësime në anglisht në Ëuhan, Kinë.

Shtatë ditë më vonë ai filloi të ndjehej shumë më keq. Në një ditar, Connor shkroi: “Kjo nuk është më vetëm një ftohje. Koka më dridhet, fyti më shtrëngon”.

---- ----
----
-----
-----