Ballina LifeBizare Çifti që kërkon metale gjen monedha me vlerë mbi 5 milionë euro...

Çifti që kërkon metale gjen monedha me vlerë mbi 5 milionë euro (FOTO)

79
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një çift anglez, që ka pasion kërkimin për flori me detektor metalesh, ka gjetur një nga depot më të mëdha të thesarit, i cili besohet se vlen mbi 5 milionë euro.

Adam Staples dhe Lisa Grace zbuluan rreth 2600 monedha antike të përpara 1000 viteve. Shumë prej monedhave janë në gjendje të mirë dhe mund të vlerësohen diku midis 1000 dhe 5000 euro secila.

Monedhat e argjendit janë nga koha e Mbretit Harold II, i cili mbretëroi vetëm 7 muaj, kështu që monedhat nga ajo periudhë janë jashtëzakonisht të rralla.

---- ----
----
----- ----
-----