Ballina Lajme nacionale Çifti britanik pa fat/ Nisën një tur udhëtimi, por bllokohen në Kosovë...

Çifti britanik pa fat/ Nisën një tur udhëtimi, por bllokohen në Kosovë nga koronavirusi (FOTO)

161
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Media e njohur britanike “Reuters” ka publikuar historinë interesante të një cifti britanik, të cilët kishin nisur një tur të gjatë udhëtimi, ndërsa kanë ngelur në Kosovë, për shkak të koronavirusit.

Skocezi Mike Elm dhe partnerja e tij Rosie Uatson të cilët po udhëtojnë nga Evropa në Azi për të rritur ndërgjegjësimin për ndryshimin e klimës, janë bllokuar në Kosovë për më shumë se një muaj për shkak të mbylljes së kufijve, shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

----

Elm dhe Watson lejohen të dalin për 90 minuta çdo ditë për të marrë sende thelbësore në qytetin perëndimor të Prizrenit dhe madje intervista e tyre me Reuters duhej të aprovohej nga autoritetet e Kosovës. “Jam jashtëzakonisht me fat në vendin ku përfundova, është një qytet i bukur,” i tha Elm Reuters-it.

Ai tha se po ashtu ndihet mirë që është bashkë me bashkëshorten dhe kështu kanë si të kalojnë edhe kohën së bashku. Elm, një 32-vjeçar nga Edinburghu, kishte planifikuar të pedalonte biçikletën e tij 10 000 kilometra nga Austria në Mongoli në dy vjet, pork a bërfë vetëm 3000 kilometra deri në Kosovë. Çifti nisën udhëtimin e tyre vitin e kaluar nga shtëpitë e tyre në Anglinë veriore. Ata thonë se kanë parë gjëra të bukura në Europën Lindore.

----- ----