Ballina Lajme Bota/Rajoni Çfarë po ndodh në Turqi pas tërmetit apokaliptik/ Ushtria gati për të...

Çfarë po ndodh në Turqi pas tërmetit apokaliptik/ Ushtria gati për të ndërhyrë (FOTO)

38
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Tërmeti që goditi një zonë të Turqisë, ka shkaktuar 22 viktima, ndërsa mbi 1,000 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Besohet se 30 të tjerë janë nën rrënoja dhe po bëhen kërkime për gjetjen e tyre.

Mësohet se epiqendra e tërmetit me 6.8 ballë, ka qenë në Elazig që është afro 550 kilometra larg Ankarasë.

Gjatë gjithë natës, autoritetet kanë punuar në të ftohtë, për të shpëtuar njerëzit nën rrënoja. Ndërsa, ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar, njoftoi se është i gatshëm të urdhërojë ndërhyrjen ushtarake për shpëtim. Si pasojë e tërmetit janë shkatërruar shumë banesa, duke lënë pa shtëpi mijëra njerëz.

---- ----
----
-----
-----