Ballina LifeBizare Çfarë fati që kanë disa njerëz. Blen për 1 euro vazon me...

Çfarë fati që kanë disa njerëz. Blen për 1 euro vazon me vlerë 500 mijë euro

33
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Të blesh një objekt me monedhat që të gjenden në xhep, dhe ta shesësh pak më vonë me çmimin e apartamenti luksoz.

Është ëndrra e çdo koleksionisti, që prej vitesh mbush dollapët e shtëpisë me qindra objekte shpesh herë të panevojshme.

Por ka raste si ai i ndodhur në Angli pak ditë më parë, që justifikojnë çdo mundim. Personi, që preferon të mbetet anonim, bleu në një dyqan ku shiteshin objekte që më pas shkonin për bamirësi një vazo të vogël kineze.

Anglezit i pëlqeu ngjyra si dhe shkrimi kinez në pjesën e pasme, që i jepte një pamje vjetërsie. Pastaj, bëhej fjalë për një kosto qesharake, vetëm 1 paund, disa monedha me të cilat në Angli vështirë të porositësh edhe një kafe.

Pas disa muajsh në shtëpi, personi mendoi se ndoshta duhet ta zbrazte atë nga objekte të panevojshme, dhe pse jo, të fitonte ndonjë gjë. Pati idenë e jetës. I bëri disa fotografi objekteve, ndër to dhe vazos, dhe i postoi në Ebay.

Pas pak ditësh kërkesat për vazon kineze u shtuan aq shumë saqë personi fillojë të dyshojë dhe dërgoi objektin tek një shoqëri ankandesh, Sworders, që i dha lajmin befasues.

Jo vetëm që vazoja ishte një vepër arti origjinale dhe e vjetër, por ishte prodhuar enkas për një perandor kinez të shekullit të 18-të, i dinastisë Qing.

Sworders dha një çmim paraprak që i afrohej 90 një eurove, si çmim bazë për ankandin. Një shifër marramendëse për të, por asgjë përpara çmimit që një klient kinez e bleu pak ditë më vonë. Behet fjalë për 440 mijë euro, që me taksat e ndryshme shkoi deri në 560 mijë.

Para me të cilat personi do t’i sigurojë të ardhmen vajzës së tij, dhe ndoshta do vazhdojë në kërkim të thesareve të tjera të pazbuluara.

---- ----
----
-----
-----