Ballina Sport Çështja Suarez, çfarë rrezikon klubi bardhezi

Çështja Suarez, çfarë rrezikon klubi bardhezi

12
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Hetimi për provimin e italishtes të mbajtur nga Luis Suarez, para kalimit të tij në Madrid tek Atletico, ka sjellë pezullimin e rektores së Universitetit, por mund të shkojë keq edhe për klubin bardhezi në nivel sportiv. Prokuroria Federale e Figc kishte hapur një hetim duke kërkuar aktet e hetimit nga gjykata e zakonshme e Perugias.

Gjithçka vërtitet rreth artikullit 32 paragrafi 7 i kodit federale, i krijuar pas çështjes Passaportopoli të vitit 2001, i cili rregullon krimet mbi “certifikatat ose dokumentet e shtetësisë që janë të rreme ose të ndryshuara për të mashtruar rregullat për hyrjen në Itali dhe regjistrimin e lojtarëve jo-BE”. Dënimet parashikohen në varësi të ashpërsisë së fajit të mundshëm: ato variojnë nga një gjobë për përgjegjësi objektive, tek gjobat për përgjegjësi të drejtpërdrejtë, deri në rastet – shumë e pamundur në rastin e Juventusit – e rënies ose përjashtimit nga kampionati.

Në fund të fundit, megjithatë, në rastin e mungesës “thjesht” të ndershmërisë, nuk duhet të aplikohet as nenit 32 dhe gjithçka do të zgjidhej me një gjobë. Hetimi i FIGC do të vazhdojë edhe nëse del një pafajësi nga drejtësia e zakonshme. Juve, nga ana e tyre, gjithmonë ka thënë se ata i kërkuan Universitetit të Perugia-s informacion për një provim të mundshëm dhe më pas e braktisën idenë, duke ndryshuar objektivat e tregut (dhe në fakt Suarez tani është në Atletico Madrid).

Fabio Paratici komentoi për Sky Sport, para ndeshjes Juventus-Torino, njoftimin e marrë dje për hetimin e kryer nga prokurori i Perugia-s në provimin e marrë nga Luis Suarez:

“Ekziston një deklaratë nga klubi që sqaron mirë pozicionin, nuk kam asgjë tjetër për të shtuar. Nëse do të kthehej prapa, a do të bënte të njëjtat zgjedhje përsëri? Patjeter që po.

A nuk mendoni se thirrja e një ministri ishte e papërshtatshme? Unë pyeta një person që kam njohur për një kohë të gjatë për informacion, të bësh pyetje nuk është krim. Jam një mik i Paola De Micheli, ne jemi nga i njëjti qytet dhe ajo tashmë ka sqaruar gjithçka”.

---- ----
----
-----
-----