Ballina Lajme nacionale Cakaj takon Borellin, disukojnë edhe për liberalizimin e vizave për Kosovën

Cakaj takon Borellin, disukojnë edhe për liberalizimin e vizave për Kosovën

15
SHPËRNDAJE

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj tregon çka diskutoi me Joseph Borell.

Cakaj nëpërmjet një postimi në Facebook ka bërë të ditur se është takuar me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Joseph Borell.

Cakaj gjithashtu ka bërë të ditur se në takim është diskutuar për rëndësinë e vazhdimit të procesit të zgjërimit të BE-së dhe hapjen e negociatave, shkruan lajmi.

Gjithashtu, në këtë takim është diskutuar edhe për prioritetet e Kryesisë Shqiptare të OSBE-së dhe veprimet e përbashkëta për stabilitet e siguri.

Cakaj, ka theksuar në këtë takim është diskutuar edhe për liberalizimin e vizave për Republikën e Kosovës.

Ky është postimi i plotë i tij;

Në Bratislavë zhvilluam edhe një takim me përfaqësuesin e lartë për politikën e jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Në takim diskutuam për rëndësinë e vazhdimit të procesit të zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe domosdoshmërinë e çeljes së negociatave për anëtarësim me Shqipërinë sa më parë! Po ashtu, biseduam hollësisht mbi prioritetet e Kryesisë Shqiptare të OSBE-së dhe veprimet e përbashkëta në shërbim të stabilitetit dhe sigurisë në Evropë!

Theksuam rëndësinë e jashtëzakonshme për liberalizimin e vizave me Republikën e Kosovës një orë e më pare!