Ballina Lajme Bota/Rajoni Burrat që tradhëtojnë gratë do të përfundojnë prapa grilave

Burrat që tradhëtojnë gratë do të përfundojnë prapa grilave

19
SHPËRNDAJE

Duket se tani e tutje ata burra që tradhëtojnë gratë, i presin prangat.

Indonezia përgatitet të miratojë një ligj të ri e të shumëdiskutuar, i cili kriminalizon marrëdhëniet seksuale jashtë martesës dhe i konsideron të jashtëligjshme ato mes personave të të njëjtit seks.

Lëvizja është kritikuar ashpër nga grupet e të drejtave të njeriut, që e përshkruajnë si shkelje flagrante të lirive dhe të drejtave themelore.
Projekt-ligji i cili parashikon gjithashtu dënime për fyerjen e presidentit, është vendosur të miratohet me urgjencë javën e ardhshme, pasi qeveria i dha driten jeshile të mërkurën.

Human Rights Ëatch e cilësoi këtë draft “rrënues jo vetëm për gratë dhe pakicat fetare e ato gjinore, por për të gjithë indonezianët”, ndërsa u bëri thirrje ligjvënësve vendas të heqin nenet e diskutueshme përpara se projektligji të aprovohet.
Indonezia është vendi më i madh me shumicë myslimane në botë, por mburret duke e cilësuar veten si “komb tolerant me një përzierje të larmishme etnish dhe besimesh”.

----- ----- ----- -----