Ballina Lajme Bota/Rajoni Brukseli në flakë për 23-vjeçarin, protestuesit djegin stacionin e policisë

Brukseli në flakë për 23-vjeçarin, protestuesit djegin stacionin e policisë

62
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmi i Fundit
Brukseli në flakë për 23-vjeçarin, protestuesit djegin stacionin e policisë

Qindra protestues u mblodhën të mërkurën në stacionin policor të Brukselit, pas vdekjes së 23-vjeçarit me origjinë afrikane, Ibrahim Barrie, i cili humbi jeten rreth një orë pasi u arrestua fundjavën e kaluar.

----

Protestuesit i vunë flakën hyrjes së një stacioni policie dhe një automjeti te forcave te rendit.

Ata thyen xhamat e makinave dhe dyqanet në rrugët përreth dhe qëlluan me gurë automjetin e Mbretit Filipi.

Makina u largua me shpejtësi nga vendi i ngjarjes dhe ende nuk dihet nëse monarku ishte në automjet në atë kohë.

Disa protestues u plagosën gjatë ndërhyrjes së policisë. Ata u dërguan në spital. Ndërkohë, disa të tjerë u ndaluan.

Policia arrestoi 23-vjeçarin me arsyetimin se theu masat e marra në luftën kundër koronavirusit.

Brukseli në flakë për 23-vjeçarin, protestuesit djegin stacionin e policisë
LajmiFundit.al

----- ----