Ballina Lajme Bota/Rajoni Britania prezanton tankun “që mund të mposhtë çdo tank rus”

Britania prezanton tankun “që mund të mposhtë çdo tank rus”

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Autoritetet britanike të mbrojtjes prezantuan sot tankun e ri të betejës, duke thënë me bindje se është më i mirë se çdo tank rus dhe më i miri që ka NATO-ja.

“Challenger 3” mund të lëvizë me 100 km/h dhe peshon 66 ton.

Sekretari i Mbrojtjes, Ben Wallace, tha: “Është tanku më i mirë i Ushtrisë Britanike, por jo vetëm. Do të jetë tanku më i fuqishëm i NATO-s.

Ai shkoi më tej, duke u shprehur se ky tank do të jetë më i mirë se çdo tank rus që është në qarkullim: “Do të jetë krejtësisht i digjitalizuar, që do të thotë se do të mund të marrë informacion nëpër ekrane dhe mund të komunikojë me mjetet e tjera ushtarake në fushë-betejë. Madje, do të komunikojë edhe me avionët dhe anijet”.

The post Britania prezanton tankun “që mund të mposhtë çdo tank rus” appeared first on KOHA.

---- ---- ----
-----