Ballina Lajme nacionale Britania e Madhe u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të vazhdojnë dialogun

Britania e Madhe u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të vazhdojnë dialogun

39
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ambasadori në largim i Britanisë së Madhe në Serbi, Denis Keefe tha se vendi tij e mbështet kthimin e Kosovës dhe Serbisë në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

“Ne jemi miq të Ballkanit, Kosova është shtet për ne, por ju themi se duhet të bisedoni dhe të gjeni zgjidhje përmes dialogut”, tha Keefe.

----

Duke folur për raportet ndërmjet Britanisë së Madhe dhe Serbisë, ambasadori Keefe, i tha Radio Televizionit të Vojvodinës se të dyja vendet kanë raporte komplekse por gjithashtu ndajnë vlera të përbashkëta.

Ai vlerësoi se propozimi britanik i rezolutës për Srebrenicës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, tre vjet më parë, nuk ishte i drejtuar kundër Serbisë duke shtuar se pajtimi në rajon kërkon “ndershmëri dhe diskutim të hapur, e jo relativizim”.

Diplomati britanik tha se anëtarësimi i Serbisë në BE është në interes të Beogradit dhe Londrës, pasi Britania e Madhe dëshiron një Ballkan Perëndimor “të qëndrueshëm dhe të sigurt”.

Lidhur me largimin e Britanisë nga BE-ja, Keefe tha se vendi është anëtar i NATO-s dhe se “ai do të mbetet partner i të gjitha vendeve të BE-së dhe Ballkanit”.

----- ----