Ballina Lajme Bota/Rajoni “Bosi i bosëve”/ Kush është vrasësi playboy që ekzekutoi 50 njerëz dhe...

“Bosi i bosëve”/ Kush është vrasësi playboy që ekzekutoi 50 njerëz dhe Falconen, që mposht gjithmonë policinë

114
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ai është një “superboss” mafioz playboy që ende i shmanget policëve. Ka 30 vjet në arrati ndërsa bashkëpunëtorët e tij ranë që të gjithë një e nga një.

Bëhet fjalë për mafiozin dhe vrasësin manjak me emrin Matteo Messina Denaro – një figurë e ngjashme me Tony Montana – është një nga kriminelët më të kërkuar të Italisë dhe konsiderohet prej kohësh “bosi i bosëve” të mafies Siçiliane. Ai ka vetëm një foto kur ka qenë i ri, me syze dielli dhe një playboy i vërtetë.

Më pas policia ka ndërtuar vetëm identikite të tij se sa mund të ketë ndryshuar për shkak të moshës.  Ai thuhet se ka qenë pjesë e atentatit ndaj Giovanni Falcone, i cili u vra me një bombë makine në 1992

Bossi i pamëshirshëm i drogës, 58 vjeç, u fsheh pas fushatës së bombardimeve të mafies siciliane në fillim të viteve 1990 – duke vrarë magjistratë dhe kalimtarët në Siçili, Romë dhe Firence. Ai është njohut edhe me emrin diabolik. Denaro – thuhej se ishte përfshirë në vrasjen e një fëmije të cilin e mbyti e më pas e zhduku duke e tretur në acid – është në kërkim për mbi 50 vrasje. Dikur mburrej se kishte mbushur një varrezë më të vdekur.

Prokurorja e Palermos Reresa Principato – e cila dikur drejtonte gjuetinë për denaro – e përshkroi atë si “të babëzitur dhe të pamëshirshëm”.

 

---- ----
----
-----
-----