Ballina Teknologji “Boeing” zbulon nje tjeter problem me avionet 737 Max

“Boeing” zbulon nje tjeter problem me avionet 737 Max

11
SHPËRNDAJE

Kompania amerikane e prodhimit të aeroplanëve, Boeing, tha se ka zbuluar një problem të ri në furnizimin e aeroplanët e tipit 737 Max.

Kompania Boeing tha se ka njoftuar Administratën Federale të Aviacionit lidhur me këtë problem.

Një person që ka njohuri me situatën tha se problemi ka të bëjë me programin që verifikon nëse monitoruesit mund të gjurmojnë sistemet kyçe të aeroplanit për të parë nëse funksionojnë siç duhet.

Kompania Boeing është përballur me probleme pasi dy aeroplanët e tipit 737 Max u rrëzuan në Indonezi dhe Etiopi vitin e kaluar, duke lënë të vdekur 346 persona, gjë që çoi autoritetet në mbarë botën të ndalojnë fluturimet e këtij tipi të aeroplanëve./REL

The post “Boeing” zbulon nje tjeter problem me avionet 737 Max appeared first on LajmiFundit – Lajmet e Fundit nga Shqiperia.