Ballina Lajme Bota/Rajoni Bisedë telefonike Blinken – Stoltenberg

Bisedë telefonike Blinken – Stoltenberg

12
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Uashington, 12 prill – Sekretari amerikan i shtetit Entoni Blinken dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sot biseduan për sistemimin e paralajmëruar të armatës ruse në afërsi të Ukrainës dhe për çështje tjera para udhëtimit të diplomatit të parë amerikan në Bruksel.

Departamenti i shtetit kumtoi se Blinken dhe Stoltenberg biseduan për nevojën që Rusia të ndërpres me sistemimin e ushtarëve përgjatë kufirit me Ukrainën dhe në Krime, si dhe për mundësinë për përmirësimin e paqes në Afganistan.

Sekretari amerikan i Shtetit, Blinken nesër do të udhëtojë për në Bruksel, ku do t’i bashkangjitet ministrit amerikan të Mbroitjes, Lojd Ostin në konsultimet me aleatët dhe partnerët e NATO-s për disa çështja prioritare.

The post Bisedë telefonike Blinken – Stoltenberg appeared first on KOHA.

---- ----
-----