Ballina LifeBizare Binjaket një vjeçare të bashkuara ndahen me sukses

Binjaket një vjeçare të bashkuara ndahen me sukses

27
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Motrat binjake 1-vjeçare të bashkuara, Ameliah dhe Sarabeth Irwin, u ndanë me sukses në një operacion 11-orësh në një spital në Michigan. Vajzat ishin tw bashkuara në gjoks dhe në pjesën e sipërme të barkut.

Kur prindërit e tyre, Phil dhe Alyson Irwin, zbuluan se prisnin një fëmijë të dytë në 2019, ata ishin të gëzuar pasi besuan se ishte një djalë, përcjell portali rtv21.tv

Ata shpejt zbuluan se kishin dy vajza binjake dhe ishin ngazëllyer. Sidoqoftë, nuk ishte e gjitha pozitive pasi binjakët identikë ishin të bashkuar në gjoks. Prindërit e ardhshëm të dy fëmijëve ishin shkatërruar pasi shanset e binjakëve të bashkuar të mbijetonin ishin 1 në 50,000.

Pas lajmit shkatërrues, një dritë shprese shpejt erdhi në rrugën e tyre kur ata iu referuan disa specialistëve në Universitetin e Miçiganit të cilët thanë se diçka mund të bëhej.

Në 25 javë, Alyson iu nënshtrua një ekokardiogrami dhe u zbulua se vajzat mund të ndaheshin pasi zemrat e tyre ishin të ndara, por të ngushta.
Sidoqoftë, ende ishte problemi i vajzave që merrnin frymë normalisht nga vetja, dhe prindërit u dorëzuan në një fat që pa vajzat e tyre të jetonin me një ventilator.
Sidoqoftë, kjo shpejt u kthye për të mirë kur takuan Dr. George Mychaliska, një kirurg fetal dhe pediatrik në Spitalin e Fëmijëve C.S. Mott, i cili i siguroi ata se ai mund të ndihmonte.

Sarabeth dhe Amelia kanë lindur me anë të seksionit C në qershor 2019 dhe u lidhën nga mëlçia e tyre. Zemrat dhe traktet e tyre tretëse ishin, megjithatë, të ndara.
Pas 85 ditësh në kujdes intensiv, operacioni për të ndarë vajzat u caktua në shkurt të vitit 2020, por vajzat u sëmurën dhe u desh të planifikohej përsëri. Fatkeqësisht, pandemia ndodhi dhe operacioni u shty më tej.

Vajzat duhej të ktheheshin në shtëpi me prindërit e tyre dhe të lidheshin me vëllain ose motrën e tyre më të madhe. Deri më 5 gusht 2020, operacioni ndodhi dhe një ekip mjekësor operoi Amelia dhe Sarabeth.

Sipas Dr. Mychaliska, problemi më i madh ishte rindërtimi i gjoksit të tyre për t’i lejuar vajzat të merrnin frymë në mënyrë të pavarur. Sidoqoftë, pas 11 orësh, operacioni ishte i suksesshëm dhe vajzat u ndanë.

Operacioni ishte i pari i këtij lloji në Michigan dhe gjithashtu në Spitalin e Fëmijëve Motts. Sarabeth dhe Ameli u shëruan për një muaj para se të ktheheshin në shtëpi për t’u bashkuar me familjen e tyre.
Alyson dhe Phil janë në renë nëntë me operacionin e suksesshëm të vajzave të tyre dhe vunë në dukje se po arrijnë hapat e rëndësishëm të zhvillimit.

Sipas raporteve, binjakët e bashkuar ndodhin çdo herë në 200,000 lindje, dhe 70% janë binjakë femra. Binjakët e parë të bashkuar kanë lindur në 1811 në Tajlandë, ndërsa ata jetuan deri në 63 vjeç, secili kishte fëmijë të vetin.

Ndërsa ka pasur shumë raste të suksesshme, nuk është gjithmonë rasti pasi ndonjëherë një fëmijë ose të dy vdesin ditë pas operacionit.

Sipas shkencëtarëve, binjakët e bashkuar lindin kur një vezë e fekonduar që përpiqet të ndahet në binjakë identikë nuk arrin të ndahet plotësisht./21Media

The post Binjaket një vjeçare të bashkuara ndahen me sukses appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----