Ballina Lajme Bota/Rajoni Bill Gates kritikon Trump: Bota ka nevojë më shumë se kurrë për...

Bill Gates kritikon Trump: Bota ka nevojë më shumë se kurrë për OBSH-në

25
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Miliarderi Bill Gates e cilëson si të gabuar vendimin e presidentit Donald Trump për të ndërprerë  fondet për Organizatën e Komeve të Bashkuara, ndërsa bota po përballet me pandeminë COVID-19. Reagime të shumta dhe kritika ka pasur pas vendimit te fundit te presidentit te SHBA-së.

----

“Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të ndaluar fondet për Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) gjatë një krize shëndetësore botërore është aq i rrezikshëm sa tingëllon. Puna e tyre po ndalon përhapjen e COVID-19 dhe nëse kjo ndalet, asnjë organizatë tjetër nuk do të mund ta bëjë këtë. Bota ka nevojë për OBSH tani më shumë se kurrë”, shkroi Gates në Twitter.

Organizata e tij, Fondacioni Gates, është një nga donatorët më të mëdhenj të OBSH-së.

----- ----