Ballina Lajme Bota/Rajoni Bie numri i të vdekurve në Itali, zyrtarët: Mund të mendojmë kalimin...

Bie numri i të vdekurve në Itali, zyrtarët: Mund të mendojmë kalimin në…

56
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

“Kurba filloi zbritjen dhe numri i vdekjeve gjithashtu po fillon të bjerë. Nëse këto të dhëna konfirmohen, do të duhet të nisim të mendojmë për fazën 2″. Presidenti i ISS (Istituto Superiore di Sanità), Silvio Brusaferro i bëri këto pohime në një konferencë për shtyp ku komentoi të dhënat e 5 Prillit, në të cilat rritja e vdekjeve ne Itali, ishte më e uleta që nga 19 marsi.

“Është e qartë se kurba e ka arritur kulmin e saj dhe tani ka filluar të zbresë. Ashtu si ndodh dhe me numrin e vdekjeve “, shtoi presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetësisë gjatë përditësimit të Mbrojtjes Civile lidhur me përhapjen e koronavirusit në Itali. “Kemi disa tregues të ndryshëm, përfshirë ato të vdekjeve. Numri i rasteve të reja po zvogëlohet dhe ne presim që edhe vdekjet të ulen.

----

Pritshmëria është që në ditët në vijim do të vazhdojmë ta shohim këtë trend në uljet”, shtoi ai. Të dhënat e Mbrojtjes Civile, të përcjella nga kreu i saj, Angelo Borrelli, tregojnë një ulje të numrit të njerëzve në kujdesin intensiv dhe numrit të personave të shtruar në spital. Edhe vdekjet (525) janë më pak se të shtunën, më e ulta që nga 19 marsi.

Pavarësisht këtyre lajmeve pozitive, sipas Borellit, nuk duhet ulur vigjilenca. Kryeministri Giuseppe Conte deklaroi se nuk e thotë dot me saktësi në këtë moment se kur përfundon izolimi në vendin fqinj. “Vlefshmëria e masave tona është njohur nga OBSH dhe rezultatet tregojnë se jemi në rrugën e duhur ”, u shpreh ai në një intervistë për Nbc News.

----- ----