Ballina Lajme Bota/Rajoni Biden vë në diskutim debatin nr.2 me Trump: Jo nëse ka virusin...

Biden vë në diskutim debatin nr.2 me Trump: Jo nëse ka virusin në trup!

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kandidati demokrat për president Joe Biden tha të martën se debati i planifikuar nr.2 me rivalin Trump javën e ardhshme në Miami nuk duhet të zhvillohet nëse presidenti është ende i infektuar me COVID.

Biden tha se debati në Miami në 15 tetor duhet të zhvillohet vetëm në përputhje me udhëzimet e rrepta shëndetësore dhe ai e konsideron shpërthimin e infeksionit që ka goditur Trump dhe disa zyrtarë të tjerë të Shtëpisë së Bardhë si një “problem shumë serioz”.

“Nëse ka ende një koronavirus, nuk duhet të kemi një debat,” u tha gazetarëve kandidati presidencial demokrat pas përfundimit të fushatës në Pensilvani.

“Nuk jam i sigurt se çfarë po bën Presidenti Trump tani. Nuk e di cili është statusi i tij. Unë pres që të jem në gjendje ta diskutoj atë me të, por shpresoj vetëm që të gjitha protokollet të ndiqen”.

I pyetur në lidhje me komentet e Biden, zëdhënësi i fushatës Trump, Tim Murtaugh tha se Presidenti do të jetë i shëndetshëm dhe do të jetë në Miami.

Trump, 74 vjeç, u kthye në Shtëpinë e Bardhë të hënën pasi kaloi tre net në spitalin ushtarak “Ëalter Reed” për shkak të një infeksioni nga koronavirusi. Mjeku i tij tha të martën se Trump nuk kishte raportuar ndonjë simptomë të infeksionit me koronavirus dhe po shkonte “jashtëzakonisht mirë”.

Por sëmundja vazhdon të përhapet në mesin e ndihmësve të lartë të Trump dhe këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Stephen Miller tha të martën se ishte pozitiv.

“Shumë njerëz janë të infektuar. Ky është një problem shumë serioz, kështu që unë do të drejtohem nga udhëzimet e Klinikës Cleveland dhe ajo që dokumentet thonë është e saktë,” tha Biden për pjesëmarrjen e tij në debat.

---- ----
----
----- ----
-----