Ballina Lajme nacionale Bëhuni gati, ja çfarë temperatura na presin

Bëhuni gati, ja çfarë temperatura na presin

29
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kthen temperaturat e larta në vendin tonë.

Java në vijim sjellë valën e të nxehtit afrikan. Kryesisht me diell dhe nxehtë.

Java në vijim do të karakterizohet nga një valë e të nxehtit nga Afrika veriore që do të shtrihet mbi Mesdhe dhe rajonin tonë, ndërkohë fusha të presionit të lartë që do të formohen mbi rajonin e Mesdheut do të kushtëzojnë mot stabil, të nxehtë, me kthjellime dhe me intervale të gjata me diell.


Gjatë kësaj jave temperaturat e ajrit do të shënojnë rritje të theksuar mbi vlera mesatare. Minimalet do të luhaten nga 13C deri në 18C, e maksimalet do të rriten nga 26C, të hënën deri në 34C, në pjesën e dytë të javës.

Do të fryj erë mesatare nga krahu verior 2-3m/s, e nga e mërkura nga jugu-jugperëndimi 1-4m/s.

Shtypja atmosferike do të do të shënojë ngritje të lehtë mbi vlera normale.

---- ---- ----
-----