Ballina Sport Beckenbauer: Maradona gjeniu që nuk e kishte jetën nën kontroll

Beckenbauer: Maradona gjeniu që nuk e kishte jetën nën kontroll

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Legjenda gjermane e futbollit Franz Beckenbauer tha se Maradona ishte një gjeni, i cili padyshim kishte humbur kontrollin e jetës së tij në vitet e fundit.

“Kjo nuk mund të neglizhohet”, tha ish-mbrojtësi në një intervistë për gazetën ”Bild”.

“Ai ishte gjithmonë i mirë, gjithmonë miqësor, kur shiheshim. Më pëlqente”, tha Beckenbauer.

“Ai ishte tërhequr gjatë gjithë jetës së tij. Ne as nuk mund ta imagjinojmë këtë në Gjermani. Ajo që iu bë ishte më shumë se entuziazëm, kjo ishte një histeri. Në Argjentinë si dhe në Napoli”, shtoi ai.

Për ndeshjet e tij me Maradonën ish-trajneri kombëtar i Gjermanisë tha se “në dy finalet e Kupës së Botës kundër Argjentinës [1986 dhe 1990] Diego ishte problemi im më i madh. Në Meksikë në 1986 ai ishte në kulmin e tij dhe i pandalshëm.”

Argjentina fitoi titullin në 1986, ndërsa Gjermania mori trofeun në shtëpi në 1990.

Beckenbauer gjithashtu beson se lojtarët nga kohëra të ndryshme nuk duhet të krahasohen.

“Pele fitoi Kupën e Botës tri herë. Por, për mua Maradona vjen menjëherë pas tij. Ai ishte më shumë se një lojtar, ai ishte një artist”, shtoi ai.

Maradona, 60 vjeç, vdiq nga një atak kardiak të mërkurën dhe u varros në Buenos Aires të enjten.

---- ---- ----
-----