Ballina Lajme Bota/Rajoni BE jep lajmin: Po punojmë për krijimin e vaksinës që shkatërron koronavirusin

BE jep lajmin: Po punojmë për krijimin e vaksinës që shkatërron koronavirusin

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë thekson se aktualisht nuk ka një vaksinë kundër koronavirusit.

Në një mesazh në “Facebook”, BE njofton se po punon për krijimin e kësaj vaksine, si dhe për testet diagnostikuese e sistemet mjekësore, në mënyrë që të mposhtet ky virus vdekjeprurës, që po alarmon botën.

----

“A ka një vaksinë kundër COVID-19? Aktualisht nuk ka vaksinë kundër koronavirusit. Por ne po punojmë për krijimin e vaksinave, trajtimeve të reja, testeve diagnostikuese dhe sistemeve mjekësore.

Italia është e dyta pas Kinës, me numrin më të lartë të personave të prekur nga koronavirusi, i cili ka arritur në 31 mijë persona dhe 2500 të vdekur. Shqetësues mbetet fakti se në shtetin fqinj është i ulët edhe numri i personave të shëruar. Deri tani kanë fituar betejën me koronavirusin 2941 persona.

----- ----