Ballina AKTUALE Bashkësia Islame e Serbis- Novi Pazar lajmron se zyrarisht të premten hapen...

Bashkësia Islame e Serbis- Novi Pazar lajmron se zyrarisht të premten hapen xhamitë (DOK)

313
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Bashkësia Islame në Serbi dega e Novi Pazarit, i bënë thirrje të gjitha Bashksive Islame të Serbis qe t’i përmbahen këtyre masave gjatë faljes.

BI e Serbis lajmron edhe zyrtarisht se vendimi për hapjen e xhamive hyn në fuqi me datë 08.05.2020 të premten me namazin e xhumas, por me qëllim mbajtjen e disa kushteve dhe masave.

----

Masat janë si më poshtë në foto, por disa nga më të rëndsishmet janë:

Secili duhet ta ketë sexhaden me veti, abdesi nuk guxon të mirret në xhami, ndalohet falja me xhemat e të moshuarve mbi 65 vjet, duhet të dezinfektohet vendi i faljes, këpucët, ndërsa i kërkohet imamëve që ligjerata të zgjasin sa më pak, e disa masa të tjera që ju ftojmë t’i përcjellni…

----- ----