Ballina Shëndetësi Bakteria Vibrio e oqeaneve për 10 minuta infekton lëkurën e njerëzve

Bakteria Vibrio e oqeaneve për 10 minuta infekton lëkurën e njerëzve

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Nevojiten vetëm 10 minuta notim në një oqean që lëkura juaj të mbulohet në një shtresë bakteresh që jetojnë në det, thotë një hulumtim i ri.

Një ekip shkoi në një plazh në Kaliforni dhe rekrutoi një sërë vizitorësh të plazhit, të cilët vetëm notonin rrallë në oqean dhe nuk po përdorin krem kundër diellit, njofton Klan Kosova.

Pas marrjes së shtambave nga lëkura e pjesëmarrësve para dhe pas notit, ata gjetën një bakterie të zakonshme të oqeanit të quajtur Vibrio, që zakonisht gjendet në ujë të kripur.

Ndërsa Vibrio nuk është domosdoshmërisht e keqe, disa lloje janë sëmundje që shkaktojnë dhe rrisin rrezikun e infektimit duke prishur mikrobiologjinë delikate të lëkurës suaj.

Hulumtuesit, nga Universiteti i Kalifornisë, Irvine, vunë në dukje se studimi është një proces në zhvillim, por mund të ndihmojë në shpjegimin e një modeli se si njerëzit që notojnë në oqean kanë më shumë gjasa të sëmuren me dhimbje në stomak dhe infeksione të veshëve sesa ata që qëndrojnë në rërë.

---- ---- ----
-----