Ballina Lajme nacionale Avokati: Thaçit po i shkelen të drejtat e njeriut

Avokati: Thaçit po i shkelen të drejtat e njeriut

12
SHPËRNDAJE

 

Avokati Arianit Koci ka thënë se Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit po iu shkelen të drejtat elementare të njeriut nga Gjykata Speciale e cila s’po tregon asgjë lidhur me aktakuzën e propozuar ndaj tyre.

“Nuk po tregohet as respekti minimal ndaj qytetarëve të Kosovës, ndaj figurës së Presidentit të të Kosovës, e as ndaj z. Hashim Thaçi si individ, me faktin që Dhomat e Specializuara nuk japin informata se çka po ndodh me aktakuzën e deponuar me 24 prill 2020”, ka shkruar Koci në “Facebook”

Ai tha se afati gjashtë mujor ka skaduar.

“Një popull i tërë po mbahet peng! Në anën tjetër, z. Thaçi po i shkelen të drejtat e njeriut në mënyrë brutale. Po bëhen dhjetë vite që kur kanë filluar hetimet – njëherë nga senatori Dick Marty, e pastaj nga task forca e ambasadorit Clint Williamson”, ka shkruar tutje avokati.

Sipas avokatit Koci qytetarët e Kosovës duhet të informohen urgjentisht se çka po ndodh me presidentin e tyre.

“Përndryshe, do të humbet besimi ndaj kësaj gjykate”, ka theksuar ai./21Media

The post Avokati: Thaçit po i shkelen të drejtat e njeriut appeared first on RTV21.

-----