Ballina Arti Autori Colson Whitehead fiton çmimin Pulitzer për herë të dytë

Autori Colson Whitehead fiton çmimin Pulitzer për herë të dytë

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Autori amerikan Colson Whitehead fitoi për herë të dytë çmimin Pulitzer për prozën letrare, duke u bërë shkrimtari i katërt që ka marrë dy herë këtë çmim të rëndësishëm.

Ai u vlerësua për librin “The Nickel Boys”, i cili  tregon abuziimin e djemve zezakë në një shkollë riedukimi për të mitur në Florida.

----

Whitehead, një 50-vjeçar nga New Yorker, e fitoi çmimin në vitin 2017 në të njëjtën kategori për librin e tij “Underground Railroad”. Para tij, vetëm Booth Tarkington, William Faulkner dhe John Updike kishin fituar dy herë Pulitzer për fiction.

“The Nickel boys” u frymëzua nga historia e tmerrshme e jetës reale në Shkollën e riedukimit për djem në  Florida, ku fëmijët e dënuar për vepra të vogla iu nënshtruan abuzimeve të dhunshme.

Çmimet e vitit 2020, të shtyra për disa javë për shkak të koronavirusit, u shpallën në distancë këtë vit nga dhoma e ndenjes e administratores së Pulitzer, Dana Canedy.

----- ----