Ballina Lajme Bota/Rajoni Asambleja Popullore e Kinës/ Koronavirusi, ja si testohen delegatët dhe gazetarët (FOTO) 

Asambleja Popullore e Kinës/ Koronavirusi, ja si testohen delegatët dhe gazetarët (FOTO) 

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kongresi vjetor Kombëtar i Popullit, i cili filloi javën e kaluar në Pekin, është ngjarja më e madhe politike në Kinë. Ajo u vonua këtë vit për shkak të shpërthimit, dhe gazetarët që mbuluan ngjarjen – siç tregon edhe kjo foto këtë mëngjes – duhet të testohen për Covid-19 para se të hynin.

Bej “aaah” u thuhet gazetarëve që testohen një nga një para se të hyjne në Kongres për të bërë më tej edhe raportimet. Por presidenti Xi Jinping dhe liderët e tjerë të lartë u shfaqën pa maska ​​para rreth 5,000 delegatëve nga parlamenti, i njohur si Kongresi Kombëtar Popullor (NPC), dhe një organ qeveritar këshillues, për asamblenë e lartë vjetore politike.

----

Delegatët që udhëtonin nga i gjithë vendi duhej të kishin prova të shumta koronavirus dhe ato janë bllokuar në në hotele, ndërsa ngjarjet dhe fjalimet në media janë zhvendosur në internet.

Por nuk kishte asnjë shenjë distancimi shoqëror në seancën e hapjes në Sallën e Madhe të Popullit me delegatët ulur krah për krah në rreshta si zakonisht.

Fillimisht e planifikuar për në fillim të Marsit, NPC u vonua për më shumë se dy muaj për shkak të një bllokimi mbarëkombëtar për të bllokuar përhapjen e koronavirusit. Bllokimi mbeti në vend në kryeqytet deri në fund të prillit.

Si pjesë e kontrolleve të koronavirusit, të pranishmit duhej të paraqisnin detaje për udhëtimet dhe kontaktet e tyre javët e fundit, njoftuan media shtetërore. Disa gjithashtu duhej të kalonin kohë në karantinë.

Stafi i mediave shtetërore u karantinua për shtatë ditë dhe u është thënë se ata mund të lëvizin vetëm midis hotelit të tyre dhe qendrës së mediave gjatë ngjarjes javore.

----- ----