Ballina LifeBizare As meshkuj, as femra; njihuni me komunitetin e lashtë që po çmend...

As meshkuj, as femra; njihuni me komunitetin e lashtë që po çmend botën (Fotot)

68
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në ishullin e Tahitit ndodhet një komunitet shumë i veçantë që nuk e identifikojnë veten as si meshkuj dhe as si femra. Ata janë “gjinia e tretë” dhe gjithmonë lyejnë trupin me ngjyra të ndezura dhe zbukurohen me lule e guaska.

Seti fotografik i realizuar nga fotografja Namsa Leuba për CNN hedh dritë mbi kulturën e komunitetit të lashtë që ekziston pa ndarjet femër-mashkull. Ky grup luan një rol shpirtëror kyç për banorët e ishullit, si gardianë të ritualeve, kërcimeve dhe gjithashtu kujdesen për të vegjlit dhe të moshuarit.

---- ----
----
-----
-----