Ballina Shëndetësi Arsyet përse shfaqet gjaku në urinë tek meshkujt

Arsyet përse shfaqet gjaku në urinë tek meshkujt

65
SHPËRNDAJE

Gjaku në urinë është një simptomë e shumë problemeve të zakonshme tek meshkujt. Termi mjekësor për gjakun në urinë është hematuria.

Në këtë artikull, mësoni për nëntë shkaqet e mundshme të hematurisë tek meshkujt, së bashku me simptomat e tyre shtesë dhe informacionin se kur të vizitoni një mjek, transmeton lajmi.net.

Ndiqeni listën e plotë të arsyeve:

– Infeksioni i traktit urinar

– Gurët në veshka

– Ngritja e peshave të rënda

– Prostata e zmadhuar

– Lëndim i veshkave

– Medikamentet

– Kanceri i prostatës

– Kanceri i fishkëzës

Ndërsa gjaku në urinë tek meshkujt rrallë është shenjë e sëmundjes serioze, kushdo që vëren gjak në urinën e tyre duhet të konsultohet me një mjek. /Lajmi.net/

-----