Ballina Teknologji Arritje historike për «jetman», piloti ngjitet deri në 1.8 kilometër në qiellin...

Arritje historike për «jetman», piloti ngjitet deri në 1.8 kilometër në qiellin e Dubait

26
SHPËRNDAJE

Ekipi i «Jetman Dubai» ka ndërtuar një kostum me motor jet dhe shprehet se ka arritur një moment historik në kërkimet për fluturim autonom human 100%.

Vince Reffet është protagonisti i show-t, ku në 8 sekonda është ngjitur në Dubai Marina me një lartësi nga 100 metra për 12 sekonda mbërriti në 200 metra në shpejtësi 240km/orë. I gjithë fluturimi gjati në total 3minuta.

Jetman shkoi 1800 metra lartësi dhe në zbritje hapi parashutën në 1500 metra.

The post Arritje historike për «jetman», piloti ngjitet deri në 1.8 kilometër në qiellin e Dubait appeared first on LajmiFundit – Lajmet e Fundit nga Shqiperia.