Ballina Lajme nacionale Arrestohet në Belgjikë ish-ushtari i UÇK-së, Pjetër Shala

Arrestohet në Belgjikë ish-ushtari i UÇK-së, Pjetër Shala

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------
BELGJIKË – Autoritetet belge i kanë vënë prangat ish-ushtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Arrestimi i tij ka ardhur në bazë të fletarrestimit dhe aktakuzës ku pretendohet se ka bërë krime lufte, të lëshuar nga gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara të Kosovës.

Në lidhje me këtë ka reagua edhe Gjykata Speciale e cila ka njoftuar se sot më 16 mars, autoritetet e Belgjikës arrestuan Pjetër Shalën në zbatim të fletarrestimit dhe aktakuzës.

“Pjetër Shala do të mbahet i ndaluar në Belgjikë, në pritje të transferimit të tij në objektin e paraburgimit të DHSK-së në Hagë. Së shpejti do të jepet më shumë informacion ku do të përfshihet edhe informacion për nxjerrjen publike të aktakuzës së konfirmuar me redaktimet e nevojshme. Në bazë të rregullës 88 të Rregullores së Procedurës dhe Provave, aktakuza bëhet publike jo më vonë se paraqitja e parë e të akuzuarit”, thuhet në njoftim.

Gjykata Speciale, heton krimet e pretenduara të ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryera kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë. Gjykata paraprakisht ka konfirmuar tashmë aktakuzën për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit ndaj katër ish-udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi. Ata gjenden në paraburgim në Hagë ndërsa para tyre është arrestuar dhe dërguar në Hagë edhe Salih Mustafa, ish-epror i UÇK-së.

The post Arrestohet në Belgjikë ish-ushtari i UÇK-së, Pjetër Shala appeared first on Abc News.

---- ----
-----