Ballina LifeBizare Arredimi/ Pesë ide për të rinovuar ballkonin pa shpenzuar shumë

Arredimi/ Pesë ide për të rinovuar ballkonin pa shpenzuar shumë

80
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

T’i japësh një pamje të re hapësirës së hapur të shtëpisë tuaj me një buxhet të reduktuar në minimum është e mundur: ja se si! Më në fund ka ardhur stina e bukur e verës dhe dëshira për të qenë jashtë është jashtëzakonisht e madhe.

Nëse kemi një ballkon apo një tarracë të vogël ky është sezoni ideal për ta shijuar plotësisht atë dhe, edhe nëse dimensionet janë të vogla, ka zgjidhje që mund t’i japin jetë kësaj hapësire dhe pa shpenzuar shumë: le t’i zbulojmë së bashku. Duket e lehtë për t’u thënë dhe shumë e vështirë për t’u bërë: tashmë sepse kur mendojmë për rinovimin e orendive shtëpiake, ideja e fillimit të shpenzimeve më shumë se sa duhet, fillon të na ngacmojë dhe na bën që të stepemi në ëndrrat tona. Por të arredosh ballkonin me pak para, është e mundur, le të shohim se si.

Një dysheme druri: një mbulesë prej druri mund të krijojë një efekt shumë mikpritës dhe ju lejon të ecni zbathur lirshëm edhe në tarracë. Sipërfaqja është minimale, duke qenë një hapësirë me përmasa të reduktuara, prandaj sipas ekspertëve të ‘Habitissimo’, një portal i dedikuar botës së rinovimit në shtëpi, kostoja e parketeve në natyrë nuk do të jetë e lartë, por efekti me siguri do të jetë “i pashembullt”.

Një kopsht urban: sa e lehtë është të japësh një ngjyrë të ngjyrosur në tarracë? Disa vazo me ngjyra të varura në mur janë të mjaftueshme për të krijuar një kopsht madhështor vertikal urban. Jo vetëm që dekorojnë tarracën, por bimët aromatike do të jenë të përkryera edhe për përdorim në kuzhinë. Basil, nenexhik, rozmarinë, erëza të freskëta: këto janë vetëm disa nga shembujt e bimëve të përshtatshme për këtë lloj kopshtit.

Një kopsht vertikal: në ballkone më të vogla është shumë e dobishme për të pajisur muret për të shfrytëzuar në maksimum hapësirën. Një mur vertikal lejon, për shembull, të varni objekte të dobishme, bimë dhe dekorime të tjera duke përdorur një hapësirë që përndryshe do të mbetet e papërdorur. Paleta të konvertuara prej druri: vazhdon tendenca për të ricikluar paletat prej druri. Në web ka shumë mësime të dobishme për të ndërtuar jo vetëm divanet në paleta, por edhe tavolina dhe mobilie të llojeve të ndryshme të përsosura për jashtë. Një mënyrë definitivisht ekologjike dhe ekonomike për të krijuar mjedisin ideal në një ballkon: nëse shtoni jastëkë me ngjyrë, efekti do të jetë pothuajse i mrekullueshëm. Mobilie të thjeshta dhe aksesorë që nuk marrin shumë hapësirë: sekreti i vërtetë kur vendosni të dekoroni një ballkon është të zgjidhni mobilie me linja të thjeshta që nuk vjedhin shumë hapësirë dhe që madje mund të jenë të palosshme.

Në treg ekzistojnë tani modele me kosto të ulët në natyrë të të gjitha llojeve dhe për të gjitha buxhetet dhe e njëjta gjë vlen edhe për pajisje, të tilla si jastëkë dhe llamba për jashtë. Provojeni që ta besoni!

---- ----
-----