Ballina AKTUALE Arbër Pajaziti: APN Bujanoc, nuk ka vija të kuqe për koalicionet pas...

Arbër Pajaziti: APN Bujanoc, nuk ka vija të kuqe për koalicionet pas zgjedhore

115
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Pjesëmarrja e përbashkët e pesë partive shqiptare në zgjedhjet parlamentare të këtij viti në Serbi nuk do të thotë bashkëpunim në një fushatë zgjedhore lokale.

Sidoqoftë, ndërsa fajëson strukturat aktuale qeverisëse të udhëhequra nga Shaip Kamberi, Nagip Arifi dhe Stojanc Arsic për “ngecjen shumëvjeçare të komunës së Bujanocit”, kreu i Alternativës për Ndryshim në Bujanoc, Arbër Pajaziti, nuk përjashton mundësinë e bashkëpunimit pas zgjedhjeve me ndonjë nga palët që e udhëheqin atë.Sepse, siç e thotë ai, “Nuk ka vija të kuqe për koalicionet pas zgjedhjeve”.

Sipas tij, Alternativa është e gatshme të bisedojë me këdo që pranon parimet e programit të kësaj partie.

-Alternativa për Ndryshim do të shkojë në mënyrë të pavarur në zgjedhjet e ardhshme lokale. Lista jonë do të përbëhet nga staf me cilësi të lartë të të gjitha profileve, por megjithëse jemi të bindur që do të marrim më shumë vota, duke pasur parasysh konfigurimin e komunës, jemi të vetëdijshëm që do të nevojiten koalicione pas zgjedhjeve për të formuar institucione – thotë Pajaziti për Bujanovacki.

Ndërsa kandidon për zgjedhjet lokale më vete, partia e Shqiprim Arifit, Kryetari i Komunës së Preshevës, do të jetë në të njëjtën listë në zgjedhjet parlamentare saktësisht me partitë për të cilat ata thonë se nuk funksionuan në të mirë të qytetarëve të Bujanoc – Partia për Veprim Demokratik (PVD) Shaip Kamberi dhe Partia Demokratike (PD) Nagip Arifi.

Pajziti beson se ky fakt nuk do të shkaktojë problem, pasi fushatat për zgjedhjet lokale dhe parlamentare duhet të shihen veçmas.

-Ne do të bëjmë dallimin midis dy fushatave. Në atë për zgjedhjet lokale, do të merremi me problemet e përditshme të qytetarëve, ndërsa fushata për zgjedhjet republikane do të përqendrohet në Programin për përmirësimin e pozitës politike dhe ligjore të shqiptarëve si popull – thekson Pajaziti.

Ai thekson se do të bëjë fushatë në një frymë demokratike dhe të ndershme, pra, siç tha ai, duke etiketuar këdo, por me kritikë të justifikuar për këdo që e meriton.

– Ne jemi një parti e re dhe moderne, nuk kemi vend në gjuhën e urrejtjes, intolerancës, shpifjeve dhe fyerjeve – tha ai.

Në mënyrë që fushata të zhvillohet në një atmosferë të drejtë dhe të civilizuar, Pajaziti sugjeroi që të gjitha palët të nënshkruajnë një kod etik që do të sigurojë respektimin e vlerave demokratike

---- ---- ----
-----