Ballina Lajme Bota/Rajoni Arabia Saudite: Pajtimi me Katarin, në majë të gishtave!

Arabia Saudite: Pajtimi me Katarin, në majë të gishtave!

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ministri i jashtëm i Arabisë Saudite ka shprehur optimizëm se një bojkot tre-vjeçar ndaj Katarit nga katër shtete arabe, përfshirë Mbretërinë, mund të jetë drejt fundit.

“Ne kemi bërë një përparim të rëndësishëm në ditët e fundit,” tha Princi Faisal bin Farhan në Dialogun e Mesdheut të këtij viti, të pritur nga Italia të premten.

“Ne shpresojmë që ky përparim të mund të çojë në një marrëveshje përfundimtare që duket shumë afër, unë gjithashtu mund të them se jam mjaft optimist dhe se jemi afër finalizimit të marrëveshjes së të gjitha shteteve në diskutim për të arritur një zgjidhje që do të jetë e mirë për të gjithë”.

Por tre vendet e tjera që bojkotojnë Katarin – Bahreini, Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe – nuk kanë konfirmuar ende ndonjë përparim. Një vit më parë, një shpresë e ngjashme binte në sy, por ajo shpejt u zhduk.

Fjalimi i Princit Faisal erdhi vetëm disa orë pasi një diplomat kryesor në Kuvajt, një shtet ndërmjetësues, përshkroi bisedimet aktuale të krizës si “konstruktive dhe të frytshme”.

Kjo u tha nga ministri i Jashtëm i Kuvajtit, Sheik Ahmad Nasser al-Sabah.

Ministri tha se ishte bërë përparim për të zgjidhur mosmarrëveshjen, e cila filloi në mes të vitit 2017, kur Arabia Saudite, me aleatët e saj, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin dhe Egjiptin, vendosën një bllokadë ndaj Katar.

Por ai nuk hyri në detaje.

“Janë zhvilluar bisedime të frytshme në të cilat të gjitha palët kanë shprehur dëshirën për të arritur një marrëveshje përfundimtare,” tha Al-Sabah në një deklaratë, duke falënderuar këshilltarin e lartë të Shtëpisë së Bardhë, Jared Kushner për përpjekjet e tij.

Pas kësaj deklarate, ministri i Jashtëm i Katarit Mohammed bin Abdulrahman Al Thani falënderoi Kuvajtin për ndërmjetësimin e marrëveshjeve.

“Deklarata e Kuvajtit është një hap i domosdoshëm drejt zgjidhjes së krizës. Ne shprehim mirënjohjen tonë për ndërmjetësimin e Kuvajtit dhe Shteteve të Bashkuara, shkroi ai në Twitter.

“Interesat dhe siguria e njerëzve të Gjirit dhe rajonit mbeten përparësia jonë e parë,” shtoi ai.

Ministri i Jashtëm i Katarit tha më herët sot se gjërat ishin zhvendosur në zgjidhjen e mosmarrëveshjes diplomatike midis vendeve të Gjirit.

“Tani ekziston një zhvendosje që shpresojmë t’i japë fund kësaj krize. Ne besojmë se përfundimi i krizës është i rëndësishëm për sigurinë e rajonit dhe njerëzve tanë. Kjo krizë duhet të përfundojë në bazë të respektit të ndërsjelltë dhe të të drejtave të të gjithë njerëzve në Gji”, tha ministri i Jashtëm i Katarit Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.

“Katari nuk bën dallim midis vendeve. Shpresojmë që gjërat do të shkojnë në drejtimin e duhur, por nuk mund të parashikojmë nëse do të bëhet menjëherë dhe nëse do të zgjidhet brenda një dite.”

Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti vendosën një bllokadë diplomatike, tregtare dhe udhëtimesh në Katar në qershor 2017, duke akuzuar Doha-n për mbështetjen e terrorizmit dhe lidhje të ngushta me Iranin.

Doha hodhi poshtë të gjitha akuzat si të pabazuara dhe theksoi gatishmërinë e saj për dialog.

Katër kombe vendosën një ultimatum me 13 pika për Katarin, i cili përfshinte dhe mbylljen e Al Jazeera-s.

Në fillim të kësaj jave, burimet i thanë Al Jazeera-s se Katari dhe Arabia Saudite ishin afër arritjes së një marrëveshje paraprake.

Kjo erdhi pasi këshilltari i Presidentit Trump, njëherësh dhëndëri Jared Kushner, mbërriti në Gji si pjesë e përpjekjeve të administratës Trump për të zgjidhur mosmarrëveshjen përpara se të largohej nga Shtëpia e Bardhë në janar.

---- ----
----
-----
-----